Nyhetsarkivet

Välj nyhet
Dag Info
  November -     2013
9 Resultatrapportering Robban Cup 2012-11-10
  Maj  
3 Fotoalbum är nu uppdaterad
  Januari  
31 Resultatrapportering Vänercupen 2013-02-02
  November -     2012
10 Resultatrapportering Robban Cup 2012-11-10
  Maj -     2011
9 27 ungdomar avslutade på hemmaplan
  April  
30 Brons vid Softtouch
9 LAS-trio siktar på medaljer i USM
9 Avslutning barngymnastiken
9 Albin Svensk ungdomsmästare
2 Hampus rena slåttermaskinen i Tranås
  Mars  
31 Följ europamästerskapen i Dortmund
26 Sex LAS-medaljer i Alebrottningarna
20 Fyra LAS-brottare tog guld i Mariestad
12 FT-Cupen, seger för Anton
  Februari  
26 Resultat för våra LAS:are vid SM
24 SM Arboga 26-27/2
19 Finnvedscupen ny framgång för Mann
12 Fyra LAS-ungdomar på Västgötaläger
  Januari  
30 LAS deltog vid Götalansd open
29 Brottardebuten slutade med guld för Ali
29 Knalleträffen en fullträff för bröderna Mann
22 Brons till Emil vid Cup Klippan, i 60 kg
9 Det nya brottningsåret började bra för LAS
8 Emil segrade vid Vättercupen
8 Förväxlade skor barngymnastiken lördag 2011-01-08
  December -     2010
12 Hampus en av tre LAS-segrare i Vänersborg
  November  
28 20 brottare i Falköping
27 Emil Mästare vid SM fristil i Hököpinge
1 Lilla fyrstads fristil
  Oktober  
30 Emil vann Ores GrandPrix
23 Emil och Anton vann i Helsingborg
16 Andraplats i Norrköping och C Fyrstads
15 C Fyrstads i Norrköping
  September  
5 VM i brottning har startat, platsen är Moskva
  Juni  
3 Många testade brottning på klassfotbollen
  April  
24 Brons till Alexandra vid softtouch
21 DM och Skaraborgsserien i Lidköping
10 LAS tredje bästa klubb i Sommenkrysset
  Mars  
22 Fyra vinster för LAS i Mariestad
6 FT - Cupen 2010-03-06/07 Falköping
  Februari  
27 Emils match vid SM
23 Irdottenhus och brottarhellen är åter öppet.
22 Måndag 2010-02-22 inställd träning
20 STÄNGT IDROTTENSHUS
10 Emil Sundberg uttagen till World Cup i Yerevan, Armenien
5 Sportlovsaktiviteter
2 LAS trea i lagtävlingen på Knalleträffen
  Januari  
29 LAS tvåa efter Örgryte i Lilla Fyrstads
11 LAS blev bästa klubb i Billingecupen
  December -     2009
27 Bilder från tjejläger i Lidköping
21 Knatte julavslutning
19 Emma fixade sej en härlig julklapp vid Glentons mästarmöte
14 Måndag 21/12 Julavslutning knattegruppen
14 Träningstider Jul-Nyår ungdom och senior
14 Julavslutning för barngympa Lördag 19/12
13 LAS bästa klubb vid DM
  November  
29 Resultat skaraborgsserien 2009-11-29 i Falköping
14 2:a vid C-fyrstads i Väsby
7 Silver vid riksfinalen lilla fyrstads fristil
1 Emma Sundberg 1:a vid Lilla mälarcupen
  Oktober  
30 Anmälningsrekord vid lilla mälarcupen
18 Årets första skaraborgsserie gick i Skövde
10 Bästa klubb vid Hallsbergsträffen
  September  
21 Emil Sundberg LAS deltager vid VM i danmark
12 Resultat från BN brottningarna
8 Bästa klubb vid Viskafors cupen
  Augusti  
21 Barngymnastiken börjar lördagen den 5/9
14 Ungdosmgruppen träningsstart måndag den 24/8
13 17/8 börja utomhusträningen med knattegruppen
  Maj  
28 Länk till bilbingokalendern
11 8 medaljer på CWC gav en 4:e plats i lagtävlingen
7 LAS avslutar säsongen i Danmark
  April  
25 Live från softtouch
19 DM - Bästa klubb
6 Summering EM
3 EM och Emils resultat
3 EM tv på weben
2 EM resultatrapportering
  Mars  
21 12 LAS:are på prislistan i Ale
20 EM för Emil
17 Sommarland - säsongskort
8 16 kämpar på FT-cupen
1 SM stockholm dag2
  Februari  
28 SM stockholm dag1
21 LAS var och tävlade vid Finnvedscupen i Värnamo
10 Silver för Joakim Fredriksson i Falkenberg
  Januari  
31 Vid Knalleträffen i Borås blev det 8 placeringar
24 LAS 2:a i zon 2 pojkfyrstads
24 Vid CupKlippan blev det silver till Emil
10 Emil tog en fin silverplats vid Herman Kares turnering i finland
9 Nu är årets vänerområdets sida på plats
3 Vid Vättercuppen blev LAS bästa klubb
  December -     2008
20 Rasmus och Anton tog silver vid Glentons
17 Tider i jul och nyår
8 Emil tog ännu ett SM-guld!
  November  
29 Emil 3:a vid Cup Haparanda
22 5:e plats vid vantaa cup 22/11 för Emil
22 Mikael Ljungbergs minnescup gav tre medaljer
21 WEB - tv för Emil vid finnkampen på fredag
21 Webmatchen på Emil hittar ni här.
15 LAS 3:a i ekeby B-fyrstads
  Oktober  
25 Emil Sundberg 2:a i Estland
18 Öresundträffen
2 208 bilder i ett album från skaraborgsserien 13 april 2008
  September  
27 2:a vid GrandPrix premiären
7 Benny Stridh 1:a och 3:a vid EMG 2008 i Malmö
  Augusti  
24 Lördagsgruppen startar Lördagen den 13/9 kl 10:00
12 OS på TV och internet
8 Röjardag på hallen
  Juni  
24 Kjell dömmer UEM i Daugavpils, Lettland, 24-29 juni 2008
  Maj  
10 Joakim Fredriksson 1:a i sin LAS debut vid CWC open i Köpenhamn
  April  
13 Skaraborgsserien i Lidköping
12 Kullerbyttegruppen/Lördagsgruppen har haft avslutning
5 Hjällbocupen
1 Skaraborgsserien i Mariestad
  Mars  
29 JSM brons till maga
15 SM Silver till Emil
8 FT cupen avgjordes den gågna helgen i Falköping.
  Februari  
24 Tore Nilsson cup
20 Beställning av overaller senast 28/2
10 Skaraborgsserien i Töreboda 10/2
  Januari  
26 Emil segrade vid Cup Klippan
20 Resultat Skaraborgs Serie/Mästerskap
5 Vättercupen 2008 blev en bra start för LAS.
5 Billingecupen
  December -     2007
22 A-Fyrstads i Lidköping
22 Invägning är klar vid A-fyrstads
18 Träning jul-nyår
15 Rasmus tog en 4:e plats vi Glentons mästarmöte
15 Bilder från julavslutning med LAS Lördagsgrupp och LAS knattegrupp
13 Nya tävlingsrapporter
8 SM fristil
2 Kinnaträffen
  November  
30 Följ Emil och Cup Haparanda
29 Emil och finnkampen
25 Skaraborgsserien i Falköping
24 Följ Emil och vantaa cup
23 Emil Sundberg uttagen i Landslaget
18 OX.Cupen Mariestad
17 Seger i B gruppen vid tävlingen i väsby.
11 Vänerområdets nyheter
10 Robban cup nyheter
8 80 anmälda till årets Robban cup.
8 Vänerområdets, 18 klubbar kämpar om medaljerna.
  Oktober  
30 Årets Robban Cup sida på plats
30 Danmarks landslag besöker Robban Cup
27 Internationella framgångar i kolbotn cup
20 Hemsidan börjar vakna till liv.
13 LAS bästa klubb i Hallsberg
13 Emil mästare vid ÖIS grand prix
  April  
21 Emma vann Soft touch i KVj 78 kg
18 729 anmälda till softtouch i göteborg helgen 22-23 april
14 Nya triumfer för LAS ungdomar vid sommenkrysset i Tranås.
  Mars  
25 skaraborgsserien i Mariestad 25/3
18 GUUULD till Tommy Lundell
17 SM 2007 Göteborg
4 skaraborgsserien i trollhättan 4/3
  Februari  
24 Bästa klubb vid Tore Nilsson cup
17 DM Töreboda 2007-02-17
11 Resultat Skaraborgsserien i Vänersborg
3 Thor Masters - Josef tog silvret
  Januari  
27 Seger för Tommy vid Klippan Cup
27 Hårda bud i Kungsbacka
24 Hemsidan uppdaterad med rapporter från ungdomssektionen.
21 Skaraborgsserien i SKARA
13 Seger för Tommy vid Herman Kares turnering i Finland
6 L.A.S. bästa klubb vid Billingecupen.
6 Två guld vid Vättercupen
  December -     2006
21 Träningstider i jul och nyår för senior och mellan gruppen
16 Prislista från Skaraborgsserien i Lidköping
16 Glentons Mästarmöte
2 Haparanda cup
2 Kinnaträffen 2006
  November  
26 Skaraborgsserien i Falköping 2006-11-26
24 Tommy Lundell representerar Sverige i landskamp mot Finland den 25/11
24 Inför SM i fristil i Västerås
24 Marcus vann junior 60 kg vid fristils SM i Västerås
24 Sverige vann mot Finland
24 LAS bästa klubb för 6:e året i rad vid fristils SM.
18 Fyrstads på de la Gardieskolan.
18 Fyrstads tider +laguppställning
18 Seger vid fyrstads Grupp C3
13 Skaraborgsserien i Töreboda 2006--11-12
13 SKARABORGSMÄSTERSKAP TÖREBODA 2006-11-12
11 Anmälningar till Robban cup
11 Prislista Robbans cup 2006
3 Brons vid lilla mälarcupen i Västerås
2 Styrelsemöte tisdagen 7 november
  Oktober  
28 Internationella framgångar i Estland. Tommy vann ,precis som ifjol.
28 Följ resultaten från kolbotn live på deras hemsida
25 Fyrstadslottningen är klar, vi arrangera grupp C3 den 18/11
24 Resultat Skaraborgsserien i Skövde
21 Robban cup sidan på plats för 2006-11-11
14 Fyra pall placeringar vid ÖIS cupen
7 Hallsbergsträffen 2006
7 Fyra medaljer vid Hallsbergs träffen.
4 Några rader från Årsmötet
3 Styrelsemöte tisdagen 3/10
  September  
30 Inbjudan till Robbans Cup som går av stapeln den 11 November 2006
30 VM 2006 Helena Allandi blev bronsmedaljös
30 Guld till Tommy vid Ore:s GrandPrix
29 VM 2006 - brons till Ida Therese i 55kg
28 Årsmöte Torsdag den 28/9 i brottarhallen kl 19:00
28 Lagmöte efter årsmötet
27 VM 2006 - Jalmar blev 5:a
25 VM 2006 har börjat.
21 Vid bra väder tränar Knattegruppen i Råda på onsdag den 21/9
16 Joakim Olausson tog Brons vid BN brottningarna i Uddevalla
  April  
8 Fortsatta framgångar för LAS ungdommar vid Hjälbocupen.
  Mars  
31 SM 2006 - 139 brottare från 41 klubbar
31 Justering av regelerna vid SM.
31 De första raderna på SM sidan är nu på plats
31 SM guld till Martin
31 Ni kan även kolla in Svenska mästare genom tiderna.
31 De första bilderna från SM 2006 i Lidköping
31 Resultaten ligger på plats, knappa er in på SM sidan
31 Läs presentationen av LAS aktiva
31 Sara och Ara, två olympier som gör comeback i Lidköping.
31 Läs Tore Hartungs texter om brottning för 100 år sedan.
31 Ni har väl inte missat LAS låten?
12 KvJSM - Guld till Emma och Silver till Magdalena i Hästveda.
11 Vänerområdets 2006 - LAS bästa klubb
4 USM - Silver till Marcus i Broby
  Februari  
25 LAS bästa klubb vid Elitbrottningarna i Falkenberg
25 Det blev full pott vid Tore Nilsson cup
14 Aktiviteter på sportlovet 2005 i brottarhallen
13 Sportlovsaktivitet - 2006
1 Klubboverall
  Januari  
28 Cup Klippan
21 Seger vid pojkfyrstads på hemmaplan.
14 Tommy Lundell 2:a vid Herman Kares Turnering, som gick av stapeln 14-1
14 Marcus mästare i Arboga.
  December -     2005
29 Sportexpressen sänder från SM i Stockholm 2005
18 Det var några LAS:are som firade tidig julafton vid Glentons mästarmöt
11 Inför Skaraborgsserien på hemmaplan
  November  
27 Bästa fristilsklubb, för 4:e året i rad.
19 Hårda bud i ... Väsby
12 Robban Cup 2005
12 Ny regler vid Robban cup
12 Det senaste om Fristils SM.
  Oktober  
30 Tommy tar internationella framgångar i Estland
  September  
26 VM 2005 Budapest
24 Bästa klubb i Vinslöv
  Augusti  
20 Seger vid SM i fotboll för brottare - som vanligt
6 Lite info inf SM i Golf för brottare i Lidköping
  Juli  
7 JVM i Villnius
  Juni  
4 NM i narvik med två LAS:are
  Maj  
16 Drive-in bingo 2005 kör igång
12 Johan Johanssons fantastiska säsong tuffar på. Guld vid JNM i Hässleh
  April  
16 Så var det dags för årets Vänerområdets.
11 7:e plats på EM för Tommy!!! Härligt
1 Johan Svensk mästare i Stockholm.
1 Inför SM i Stockholm 2005.
  Mars  
19 Johan Johansson mästare vid JSM i Göteborg! Grattis!
12 KvUSM/KvJSM i Gällivare 2005
5 Marcus Karlsson mästare vid USM i Gävle! Grattis!
  Februari  
4 Tommy gick jämnt mot segraren i Dave Schultz Memorial, Colorado USA
  Januari  
30 LAS 2:a i Klippan
22 Pojkfyrstads Zon 2 Grupp B1, LAS blev 2:a.
15 Ett guld i Arboga vid Ostens minnes cup.
8 Två guld och bästa klubb vid Vättercupen
  December -     2004
18 A-fyrstds i Malmö 2004, LAS på andra plats
12 .. Inför Skaraborgsserien i Lidköping 2004
  November  
28 Fristils SM 2004 i Östervåla Dag 2 Bästa klubb för 3:e året i rad
27 Fristils SM 2004 i Östrervåla Dag1 7 brottare 7 medaljer
25 Landskamp mot Finland med tre LAS:are. Sverige fick bita i gräset
20 Fyrstads grupp B2 2004. LAS på andra plats efter Sparta
13 OS 4:an Jimmy Samuelsson kommer till Robbans, om menisken håller.
13 Kinna arrangerar lilla fyrstads i fristil
13 Robban cup 2003 bästa klubb på hemmaplan
6 Två guld vid lilla mälarcupen genom Marcus och Johan.
6 758 anmälda till Lilla Mälarcupen
  Oktober  
23 11 medaljer vid DM i Varnhem
23 Rasmus vann i Karlskoga
20 DM 2004 arrangeras i varnhem
16 Rasmus vann i Töreboda
9 LAS bästa klubb vid ÖIS GrandPrix
5 ÖIS cupen blir Grand Prix
  September  
25 Silver till Emil i första grandprix:t
18 Två guld på två helger för Marcus.
11 Flygande start för LAS med fyra guld i säsongsupptakten.
10 Årsmöte Torsdag 30/9 kl 19:00
  Augusti  
31 OS Silver till Ara i Athen 2004
  Juli  
29 Johan Johansson blev 7:a vid Ungdoms EM i Bullgarien.
14 Johan på läger
11 Johan Johansson vann stockholm summergames U 54 kg
7 Prosten sommarpratar i Radioskaraborg.
  Juni  
20 Johan Johansson MÄSTARE vid UNM i Borlänge den 20/6! Grattis!!
12 LAS vann fotbolls SM med 7-0
4 Emil tvåa vid JNM i Borga Finland 2004
1 SM i fotboll för brottare
  Maj  
21 Stipendium
  April  
25 SoftTouch
8 EM Haparanda, 2004-04-08/11.
3 Sommenkrysset
  Mars  
28 SM KVJ Falköping
27 Ungdoms SM, Nol
21 Skaraborgsserien, Mariestad
20 Alebrottningarna
13 Junior SM, Arboga
6 FT cupen
  Februari  
22 Skaraborgsserien, Trollhättan
21 Laxå juniorbrottningar
21 Tore Nilsson cup
13 SM sandviken
13 SM 2004 i Sandviken - Tommy tog en silver medalj igen
7 Skaraborgsserien, Skara
  Januari  
31 Knalleträffen
31 Götalands open
31 Acropolis GP
31 Tourcoing
24 Pojkfyrstads
17 Björneborg först ut att anmäla sej till vänerområdets
17 Inför
17 Elitbrottningar
17 Vänerområdets 2004 - knatte/ungdomsbrottning är alltid underhållande
10 Vättercupen
3 Bombardier cup
3 Köpstadsträffen
  December -     2003
13 Rolig brottning vid skaraborgsserien i Lidköping
  November  
30 Många kämpade friskt i Vargön.
29 LAS Bästa fristsilsklubb - för andra året i rad.
29 Två medaljer i Mölndal.
23 Fyra guld i Mariestad
22 Klassegrare fyrstads grupp C4 i Enköping
16 Skaraborgs i Skövde
15 Heby BK vann lilla fyrstads i fristil
2 7 Guld vid DM, nu avgjordes både fristil och grek samtidigt
1 Summering av Robban cup 2003
  Oktober  
31 Robban cup anmälningar
18 Skaraborgsserien startade i Töreboda detta år.
9 ÖIS cup
9 Hallsbergsträffen - inför
4 Björnen Cup
  September  
28 Kolsvastädet - Många medaljer
6 LAS dagen 2003
  Juni  
14 Josef Sundberg Nordisk mästare för ungdom 2003.
  Maj  
10 Budgetmöte Lördag den 31/5
10 JNM i - Oslo den 10/5
1 Vårmöte i brottarhallen torsdag 22/5
  April  
29 Träning valborg i ungdomsgruppen
27 Vid SoftTouch open 2003
20 En vinst och en förlust för Tommy Lundell vid Bullgariens GP 2003.
  Mars  
8 Friska takter vid FT-Cupen
1 Josef Sundberg Svensk mästare vid USM i Örebro.
  Februari  
8 Tommy Lundell etta vid Thor Masters
  Januari  
25 Tommy Lundell etta vid Cup Klippan.
11 Bästa klubb vid Vätter-cupen.
  December -     2002
7 Tommy Lundell trea i Finland.
4 Brottningsförbundet årets idrottsförbund 2002
  September  
28 Knattiaden Kungsbacka
21 Tre mästare i Uddevalla.
14 Tommy segrade i Ljungby.
  Augusti  
10 LAS vann fotbolls sm för brottare med 6-0.
  Juni  
27 Daniel Gustavsson uttagen till JuniorEM.
  April  
28 Rolig avslutning på skaraborgsserien i Vänersborg.
24 Fina utmärkelser till LAS:are.
21 Emil mästare vid SoftTouch. 2002
  Mars  
16 KvU SM Borlänge 2002-03-16
9 LAS tog fyra guld vid FT-Cupen.
9 Daniel Juniormästare vid SM i Malmö
2 Elitbrottningarna i Falkenberg 2002
1 USM 2002 Vinslöv - Josef Mästare
  Januari  
12 Vättercupen Husqvarna 2002-01-12
3 Bombardier Cup i Kalmar 2002-01-03
  December -     2001
8 Fristils SM i Borlänge 2001-12-08/09
8 VM Patras Grekland 2001-12-08
  Oktober  
6 Björnen cup - Norrköping 2001-10-06
  September  
29 Knattiaden i Kungsbacka 2001-09-29
22 BN brottningarna i Uddevalla 2001-09-22
15 Richoffcupen 2001-09-15
  Augusti  
27 Stadskampen 2001
25 SM i fotboll 25/8 - LAS mästare igen
20 En bild på årets tränare.
8 Daniel Gustavsson uttagen i Juniorlandslaget
  Mars  
17 JSM - Mora 2001-03-17/18
17 SM - Kvinnor/tjejer - Skövde 2001-03-17
3 USM - Huskvarna 2001-03-03/04
  Januari  
27 Klippan cup - Klippan - 2001-01-27
27 Zonfinal Lilla fyrstads Varberg - 2001-01-27
6 Vättercupen Jönköping - 2001-01-06/07
3 ADTranz brottningarna Kalmar - 2001-01-03.
  December -     2000
17 Skaraborgsserien i Töreboda - 2000-12-17.
16 Fristils SM Arboga - 2000-12-16/17
10 Riksfinal pojkfyrstads fristil - Borlänge - 2000-12-10.
3 Kinnaträffen - Kinna 2000-12-03
3 Happaranda Cup - 2000-12-03/04.
2 Glentons mästarmöte - Broby 2000-12-02/03.
  November  
11 Esab Brottningarna - Göteborg 11-11-2000
  Oktober  
28 Kolbotten Cup - Norge 28-29/10 2000
14 Skaraborgsserien i Trollhättan- 14/10 2000
14 Björne Cup - Danmark 14-15/10 2000
7 Björnen Cup Norrköping- 7/10 2000 FRISTIL
  September  
30 Tre guld i Kungsbacka.
30 BK Ores elitsamling Vinslöv - 30/9 2000
23 BN brottningarna gav ett guld
16 TVå guld vid Ljungbyträffen